MÖT VÅRA REPRESENTATIONSLAG

KLUBBEN DELTAR I ÅR MED FÖLJANDE LAG

Elitlag-herrar som deltar i Nationella seriespelet.

Dessutom 10 st kategorilag som deltar i Stockholmsseriens matchspel.

Har du frågor om dessa lag eller är intresserad av att spela för något av våra lag så kan du maila klubblag@waxholmsgolfklubb.se eller kontakta resp lagkapten.

Du hittar deras kontaktuppgifter nedan under laginformationen och resultaten hittar du direkt till höger i plusmenyn.

Serie: D22 Div 1 Gul: Waxholm, Haninge Strand, Nacka och Åkersberga.

Resultat:
14 maj Nacka – Waxholm                  4-0
28 maj Waxholm – Haninge Strand         1-3
11 juni Waxholm – Nacka                 4-0
13 augusti Haninge Strand – Waxholm 4-0
20 augusti Waxholm – Åkersberga       3-1
27 augusti Åkersberga – Waxholm       3-1

Laget blev 3:a av fyra lag i sin divison. 2 vinster och 4 förluster.

Serie: D50 Div 1 Blå: Waxholm, Arninge, Täby och Ullna.
Resultat:
15 maj Waxholm – Arninge                2-2
29 maj Waxholm – Ullna          3-1
12 juni Arninge – Waxholm          1-3
14 augusti Ullna – Waxholm         4-0
21 augusti Waxholm – Täby         1-3
28 augusti Täby – Waxholm         0,5-3,5

Laget blev 2:a av fyra lag i sin division. 3 vinster, 1 oavgjord och 2 förluster.

Serie: D60 Div 2 Röd: Waxholm, Arninge, Brollsta och Österåker lag 2.

Resultat:
14 maj Waxholm – Arninge              2-2
28 maj Waxholm – Österåker2   1-3
11 juni Arninge – Waxholm             2,5-1,5
13 aug Österåker2 – Waxholm   4-0
20 aug Waxholm – Brollsta        2-2
27 aug Brollsta – Waxholm        1-3

Laget blev 3:a av fyra lag i sin division. 1 vinst, 2 oavgjorda och 3 förluster.

Serie D70 Div 2 Gul: Waxholm, Österåker2 och Viksjö2
Resultat:
29 maj Waxholm – Viksjö2       1-3
12 juni Österåker2 – Waxholm  4-0
14 aug Waxholm – Österåker2  2-2
21 aug Viksjö2 – Waxholm       2-2

Laget blev 3:a av tre lag i sin division. 2 oavgjorda och 2 förluster.

Serie Öppen klass Herrar Div 1 Gul: Waxholm, Huvudstaden och Björkhagen

Resultat:
14 aug Huvudstaden – Waxholm 4-0
Björkhagen – Waxholm   3-1
28 aug Huvudstaden – Waxholm 2,5-1,5
Björkhagen – Waxholm   0-4

Laget blev 2:a av tre lag i Div 1 Gul. 1 vinst och 3 förluster.

Serie: H30 Div 1 Röd: Waxholm, Österåker, Viksjö och Ågesta.

Resultat:
21 maj Österåker – Waxholm     2-2
Waxholm – Viksjö           2-2
Waxholm – Ågesta          1-3
11 juni Österåker – Waxholm      1-3
Waxholm – Viksjö           2-2
Waxholm – Ågesta          2-2
13 aug Österåker – Waxholm     4-0
Waxholm – Viksjö           0-4
Waxholm – Ågesta          0-4
27 aug Österåker – Waxholm      0-4
Waxholm – Viksjö           0-4
Waxholm – Ågesta          0-4

Laget blev 3:a av fyra lag i Div 1 Röd. 1 vinst, 4 oavgjorda och 7 förluster.

Serie: H40 Div 1 Röd: Waxholm, Mälarö och Troxhammar.

Resultat:
22 maj Waxholm – Mälarö         0-4
Troxhammar – Waxholm 3-1
12 juni Troxhammar – Waxholm 0-4
Waxholm – Mälarö          2-2
14 aug Troxhammar – Waxholm 1-3
Waxholm – Mälarö          0-4

Laget blev 2:a av tre lag i Div 1 Röd. 2 vinster, 1 oavgjord och 3 förluster.

Serie: H50 Div 3 Blå: Waxholm, Troxhammar, Mälarö och Salem.

Resultat:
21 maj Waxholm – Mälarö         1,5-2,5
Waxholm – Salem          2,5-1,5
Troxhammar – Waxholm 3-1
11 juni Troxhammar – Waxholm 0-4
Waxholm – Mälarö          1-3
Waxholm – Salem           2,5-1,5
13 aug Troxhammar – Waxholm  2-2
Waxholm – Mälarö          1-3
Waxholm – Salem           2-2
27 aug Troxhammar- Waxholm   0-4
Waxholm – Mälarö          1-3
Waxholm – Salem           0-4

Laget  blev 3:a av fyra lag i Div 3 Blå. 4 vinster, 2 oavgjorda och 6 förluster.

Serie: H60 Div 1 Vit: Waxholm, Arninge lag 1, Ullna och Wäsby lag 1.

Resultat:
22 maj Ullna – Waxholm           2-2
Wäsby – Waxholm         4-0
Arninge – Waxholm        4-0
12 juni Arninge – Waxholm             2-2
Ullna – Waxholm           3-1
Wäsby – Waxholm         3-1
14 aug Arninge – Waxholm        1-3
Ullna – Waxholm           4-0
Wäsby – Waxholm         4-0
28 aug Arninge – Waxholm        1-3
Ullna – Waxholm            3-1
Wäsby – Waxholm          2-2

Laget  blev 3:a av fyra lag i Div 1 Vit. 2 vinster, 3 oavgjorda och 7 förluster.

Serie: H70 Div 2 Gul: Waxholm, Österåker lag 2, Åkersberga lag 1 och Huvudstaden lag 1.

Resultat:
21 maj Österåker2 – Waxholm   2-2
Åkersberga – Waxholm   3-1
Huvudstaden – Waxholm 1-3
11 juni Österåker2 – Waxholm   3-1
Åkersberga – Waxholm   2-2
Huvudstaden – Waxholm 2-2
13 aug Österåker2 – Waxholm   2,5-1,5
Åkersberga – Waxholm   4-0
Huvudstaden – Waxholm 1-3
27 aug Österåker2 – Waxholm   0,5-3,5
Åkersberga – Waxholm   2,5-1,5
Huvudstaden – Waxholm 2-2

Laget blev 3:a av fyra lag i Div 2 Gul. 3 vinster, 4 oavgjorda och 5 förluster.

D22-laget

Lagkapten: Pernilla Hemmingson, pernilla.hemmingsson@vrg.se, 0733 600 808.
Spelare: Pernilla Hemmingsson, Anna Haller, Jessica Hermansson-Langels, Emelie Eriksson, Helena Frykehag, Annica Magnusson, Stephanie Oscarsson, Camilla Yngfalk, Lena Johansson, Annika Rudestad och Mia Henriksson.

D50-laget

Lagkapten: Annika Borg, annika.borg@seb.se, 0761145151.
Spelare: Annika Borg, Lena Severin, Jessica Langels, Bissen Matsgård, Solveig Hedgren, Fransisca Martins, Jeanette  Liljekvist och Karin Svedin.

D60-laget

Lagkapten: Agneta Isacsson, annika.borg@seb.se, 0761145151.
Spelare: Annika Borg, Lena Severin, Jessica Langels, Bissen Matsgård,Solveig Hedgren, Fransisca Martins, Jeanette  Liljekvist och Karin Svedin

D70-laget

Lagkapten: Terttu Persson, terttu.persson@gmail.com, 0706074492.
Spelare: Terttu Persson, Lena Krafve, Siv Svedin, Kerstin Egner, Christina Eriksson, Agneta Wessberg och Birgit Bodlund.

Elitlaget

Lagkapten: Mathias Zetterlund, mzgolf@hotmail.com Tel: 0707706692.
Spelare: Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg; Rickard Malmgren, Alexander Ekman, Martin Ekman, Hugo Palo, Axel Herolf, Olle Herolf, Simon Ljungberg och Rasmus Palo.
Resultat Nationella seriespelet 2018:
Waxholm slutar på en plats 11 av 18 spelade lag efter 72 hål på Arninge GK. I laget spelade Rickard Malmgren, Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg och Hugo Palo.

H30-laget

Lagkapten: Hendrik Stjernström, mail@hendrik.se.
Spelare: Hendrik Stjernström, Daniel Jansson, Ola Hedlund, Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Leif Vanghansen, Jonas Yngfalk, Erik Andersson och Jimmy Löfberg.

H40-laget

Lagkapten: Gunnar Olsson, gunnar.olsson@lfv.se.
Spelare: Gunnar Olsson, Daniel Jansson, Ola Hedlund, Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Leif Vanghansen och Jonas Yngfalk.

H50-laget

Lagkapten: Per Kviman, per@versitymusic.se.
Spelare: Per Kviman, Hugo Fältskog, Lars Hellgren, Thomas Folcker och Tor Hofsjö.

H60-laget

Lagkapten: Stefan Öström, stefan.ostrom08@gmail.com, 0703159820.
Spelare: Stefan Öström, Nicholas Belaieff, Bengt Eriksson, Mats Pettersson, Mathias Uhlen och Johan Westermark

H70-laget

Lagkapten: Pelle Svensson, pelle.svo@telia,com.
Spelare: Pelle Svensson, Lars Hammarberg,Tom Weibull,Göran Gustafsson, Peo Lindholm,Sven-Olof Kviman,Anders Örnevall,Jan Olsson och Torsten Löfberg.