MÖT VÅRA REPRESENTATIONSLAG

KLUBBEN DELTAR I ÅR MED FÖLJANDE LAG

Elitlag-herrar som deltar i Nationella seriespelet.

Dessutom 10 st kategorilag som deltar i Stockholmsseriens matchspel.

Har du frågor om dessa lag eller är intresserad av att spela för något av våra lag så kan du maila klubblag@waxholmsgolfklubb.se eller kontakta resp lagkapten.

Du hittar deras kontaktuppgifter nedan under laginformationen och resultaten hittar du direkt till höger i plusmenyn.

Resultat:
13 maj Mälarö – Waxholm                 2,5-1,5
27 maj Waxholm – Drottningholm      1-3
10 juni Waxholm – Mälarö                 2-2
12 augusti Drottningholm – Waxholm
19 augusti Waxholm – Kungsängen
26 augusti Kungsängen – Waxholm

Serie: D50 Div 1 Blå: Waxholm, Arninge, Täby och Ullna.
Resultat:
15 maj Waxholm – Arninge                2-2
29 maj Waxholm – Ullna          3-1
12 juni Arninge – Waxholm          1-3
14 augusti Ullna – Waxholm         4-0
21 augusti Waxholm – Täby         1-3
28 augusti Täby – Waxholm         0,5-3,5

Laget blev 2:a av fyra lag i sin division. 3 vinster, 1 oavgjord och 2 förluster.

Serie: D60 Div 2 Röd: Waxholm, Täby, Österåker lag3 och Brollsta.

Resultat:
13 maj Waxholm – Brollsta              2,5-1,5
27 maj Täby – Waxholm                  2,5-1,5
10 juni Österåker 3 – Waxholm        3,5-0,5

19 aug Waxholm – Täby
26 aug Brollsta – Waxholm

Serie D70 Div 2 Vit: Waxholm, Österåker2, Ljusterö och Åkersberga

Resultat:
14 maj Åkersberga – Waxholm       4-0
28 maj Österåker2 – Waxholm       3-1
11 juni Waxholm – Åkersberga       3-1
13 aug Waxholm – Österåker2
20 aug Ljusterö – Waxholm

27 aug Waxholm – Ljusterö

Serie Öppen klass Herrar Div 1 Blå: Waxholm, Huvudstaden och Åkersberga

Resultat:
21 maj Huvudstaden – Waxholm
Åkersberga – Waxholm
13 aug  Huvudstaden – Waxholm
Waxholm  – Åkerberga

27 aug   Waxholm – Huvudstaden
             Waxholm – Åkersberga

Serie: H30 Div 1 Blå: Waxholm, Österåker, Ågesta och Ingarö.

Resultat:
2o maj  Österåker – Waxholm     2,5-1,5
Waxholm – Ingarö          0.5-3,5
Waxholm – Ågesta          2-2
3 juni    Österåker – Waxholm      4-0
Waxholm – Ingarö          0-4
Waxholm – Ågesta          0-4
12 aug  Österåker – Waxholm
Waxholm – Ingarö
Waxholm – Ågesta
26 aug  Österåker – Waxholm
Waxholm – Ingarö
Waxholm – Ågesta

Serie: H40 Div 1 Röd: Waxholm, Mälarö och Troxhammar.

Resultat:
22 maj Waxholm – Mälarö         0-4
Troxhammar – Waxholm 3-1
12 juni Troxhammar – Waxholm 0-4
Waxholm – Mälarö          2-2
14 aug Troxhammar – Waxholm 1-3
Waxholm – Mälarö          0-4

Laget blev 2:a av tre lag i Div 1 Röd. 2 vinster, 1 oavgjord och 3 förluster.

Serie: H50 Div 3 Röd: Waxholm,Husby och Täby2.

Resultat:
20 maj  Waxholm – Husby         2-2
Waxholm – Täby2         3-1
3 juni    Täby2 – Waxholm         3,5-0,5
Waxholm – Husby         1-3
12 aug  Täby2 – Waxholm
Waxholm – Husby

Serie: H60 Div 1 Blå: Waxholm, Sollentuna, Brollsta och Stockholm.

Resultat:
21 maj  Sollentuna – Waxholm     3-1
Brollsta – Waxholm          1-3
Stockholm – Waxholm      2,5-1,5
4 juni    Stockholm – Waxholm      3,5-0,5

            Sollentuna – Waxholm      2,5-1,5
Brollsta – Waxholm          3-1
13 aug  Brollsta – Waxholm
Sollentuna – Waxholm
Stockholm – Waxholm
27 aug  Brollsta – Waxholm
Sollentuna – Waxholm
Stockholm – Waxholm

Serie: H70 Div 2 Blå: Waxholm, Vallentuna, Sollentuna och Kungsängen.

Resultat:
27 maj Sollentuna – Waxholm    2-2
Kungsängen – Waxholm  2,5-1,5
Vallentuna – Waxholm     1,5-2,5
11 juni Sollentuna – Waxholm    2,5-1,5

Kungsängen – Waxholm  0-4
Vallentuna – Waxholm     2-2

5 aug  Sollentuna – Waxholm

Kungsängen – Waxholm

           Vallentuna – Waxholm
19 aug Sollentuna – Waxholm

Kungsängen – Waxholm

           Vallentuna – Waxholm

D22-laget

D22
Lagkapten: Annika Borg, annika.borg@seb.se, 0761145151.

Spelare: Annika Borg, Pernilla Hemmingsson, Jessica Hermansson-Langels, Emelie Eriksson, Helena Frykehag, Annica Magnusson, Stephanie Oscarsson, Camilla Yngfalk, Lena Johansson, Annika Rudestad och Mia Henriksson.

Läs om årets resultat under laginformationen.

D50-laget

Lagkapten: Annika Borg, annika.borg@seb.se, 0761145151.
Spelare: Annika Borg, Lena Severin, Jessica Langels, Bissen Matsgård, Solveig Hedgren, Fransisca Martins, Jeanette  Liljekvist och Karin Svedin.

D60-laget

D60
Lagkapten: Christina Klintberg, christina.klintberg@crawl.se.
Spelare: Ann-Charlotte Grunning Johansson, Christina Klintberg, Anna Ström och Åsa Franzén-Dahlin.
Läs om årets resultat under laginformationen.

D70-laget

D70
Lagkapten: Terttu Persson, terttu.persson@gmail.com, 0706074492.
Spelare: Terttu Persson, Lena Krafve, Siv Svedin, Kerstin Egner, Christina Eriksson, Agneta Wessberg och Birgit Bodlund.
Läs om årets resultat under laginformationen.

Elitlaget

Lagkapten: Mathias Zetterlund, mzgolf@hotmail.com Tel: 0707706692.
Spelare: Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg; Rickard Malmgren, Alexander Ekman, Martin Ekman, Hugo Palo, Axel Herolf, Olle Herolf, Simon Ljungberg och Rasmus Palo.
Resultat Nationella seriespelet 2018:
Waxholm slutar på en plats 11 av 18 spelade lag efter 72 hål på Arninge GK. I laget spelade Rickard Malmgren, Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg och Hugo Palo.

H30-laget

H30
Lagkapten: Dan Ekholm, dan.ekholm@gmail.com.
Spelare: Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Jonas Yngfalk, Erik Andersson och Jimmy Löfberg.
Läs om årets resultat under laginformationen.

H40-laget

Lagkapten: Gunnar Olsson, gunnar.olsson@lfv.se.
Spelare: Gunnar Olsson, Daniel Jansson, Ola Hedlund, Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Leif Vanghansen och Jonas Yngfalk.

H50-laget

Lagkapten: Per Kviman, per@versitymusic.se.
Spelare: Per Kviman, Hugo Fältskog, Lars Hellgren, Thomas Folcker och Tor Hofsjö.

Läs om årets resultat under laginformationen.

H60-laget

Lagkapten: Stefan Öström, stefan.ostrom08@gmail.com, 0703159820.
Spelare: Stefan Öström, Nicholas Belaieff, Christer Ekelund, Bengt Eriksson, Mats Pettersson, Mathias Uhlen och Johan Westermark

Läs om årets resultat under laginformationen.

H70-laget

Lagkapten: Pelle Svensson, pelle.svo@telia,com.
Spelare: Pelle Svensson, Nicholas Belaieff, Lars Hammarberg,Tom Weibull,Göran Gustafsson, Peo Lindholm, Sven-Olof Kviman, Anders Örnevall, Jan Olsson och Torsten Löfberg.

Läs om årets resultat under laginformationen.