MÖT VÅRA REPRESENTATIONSLAG

KLUBBEN DELTAR I ÅR MED FÖLJANDE LAG

Elitlag-herrar som deltar i Nationella seriespelet.

Dessutom 10 st kategorilag som deltar i Stockholmsseriens matchspel.

Har du frågor om dessa lag eller är intresserad av att spela för något av våra lag så kan du maila klubblag@waxholmsgolfklubb.se eller kontakta resp lagkapten.

Du hittar deras kontaktuppgifter nedan under laginformationen.

D22-laget

Lagkapten: Pernilla Hemmingson, pernilla.hemmingsson@vrg.se, 0733 600 808.
Spelare: Pernilla Hemmingsson, Anna Haller, Jessica Hermansson-Langels, Emelie Eriksson, Helena Frykehag, Annica Magnusson, Stephanie Oscarsson, Camilla Yngfalk, Lena Johansson, Annika Rudestad och Mia Henriksson.

Serie: D22 Div 1 Gul: Waxholm, Haninge Strand, Nacka och Åkersberga.
Resultat:
14 maj Nacka – Waxholm                  4-0
28 maj Waxholm – Haninge Strand         1-3
11 juni Waxholm – Nacka                 4-0
13 augusti Haninge Strand – Waxholm
20 augusti Waxholm – Åkersberga
27 augusti Åkersberga – Waxholm

D50-laget

Lagkapten: Annika Borg, annika.borg@seb.se, 0761145151.
Spelare: Annika Borg, Lena Severin, Jessica Langels, Bissen Matsgård, Solveig Hedgren, Fransisca Martins, Jeanette  Liljekvist och Karin Svedin.

Serie: D50 Div 1 Blå: Waxholm, Arninge, Täby och Ullna.
Resultat:
15 maj Waxholm – Arninge                2-2
29 maj Waxholm – Ullna          3-1
12 juni Arninge – Waxholm
14 augusti Ullna – Waxholm
21 augusti Waxholm – Täby
28 augusti Täby – Waxholm

D60-laget

Spelare: Lena Lönneberg, Anna Ström, Lena Meijer-Eriksson, Agneta Isacsson, Ingrid Praner, Agneta NIlsson, Eva Tengmark, Ann-Charlotte Gronning och Lena Krafve.
D60 Div 1 Röd: Ingarö, Stockholms GK, Waxholm och Wermdö.

Resultat:
15 maj Waxholm-Wermdö 1-3
29 maj Waxholm-Stockholm 0-4
12 juni Wermdö-Waxholm 2,5-1,5
14 augusti Stockholm-Waxholm 4-0
21 augusti Waxholm-Ingarö 1-3
28 augusti Ingarö-Waxholm 3,5-0,5
Slutresultat: 4:a i sin serie. Tyvärr nedflyttning!

D70-laget

Lagkapten: Terttu Persson,terttu.persson@gmail.com, 0706074492.
Spelare: Terttu Persson, Lena Krafve, Siv Svedin, Kerstin Egner, Christina Eriksson, Agneta Wessberg och Birgit Bodlund.
D70 Div 2 Vit: Arninge, Djursholm, Waxholm och Österåker.

Resultat:
15 maj Waxholm-Österåker 0-4
29 maj Waxholm-Djursholm 0-4
12 juni Österåker-Waxholm 3-1
14 augusti Djursholm-Waxholm 4-0
21 augusti Waxholm-Arninge 3-1
28 augusti Arninge-Waxholm 3-1
Slutresultat: 4:a sin serie.

Elitlaget

Lagkapten: Mathias Zetterlund, mzgolf@hotmail.com Tel: 0707706692.
Spelare: Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg; Rickard Malmgren, Alexander Ekman, Martin Ekman, Hugo Palo, Axel Herolf, Olle Herolf, Simon Ljungberg och Rasmus Palo.
Öppen klass herrar Div 1 Gul: Waxholm, Björkhagen och Huvudstaden.
Resultat Nationella seriespelet 2018:
Waxholm slutar på en plats 11 av 18 spelade lag efter 72 hål på Arninge GK. I laget spelade Rickard Malmgren, Mathias Zetterlund, Jimmy Löfberg och Hugo Palo.

Waxholms lag huserar i division 2 och har som mål att få upp våra duktiga juniorer i laget. Vi tror att laget har en ljus framtid som förhoppningsvis spelar  i en högre division framöver.

H30-laget

Lagkapten: Hendrik Stjernström, mail@hendrik.se
Spelare: Hendrik Stjernström, Daniel Jansson, Ola Hedlund, Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Leif Vanghansen, Jonas Yngfalk, Erik Andersson och Jimmy Löfberg.
Läs om årets resultat till höger under laginformationen.
Under bra att veta H30:
Serie H30 Div 1 Röd: Waxholm, Österåker, Viksjö och Ågesta.
Resultat:
21 maj Österåker – Waxholm    2-2
Waxholm – Viksjö         2-2
Waxholm – Ågesta        1-3
11 juni Waxholm – Viksjö         2-2
Waxholm – Ågesta        2-2
Österåker – Waxholm    1-3
13 aug Österåker – Waxholm
Waxholm – Viksjö
Waxholm – Ågesta
27 aug Österåker – Waxholm
Waxholm – Viksjö
Waxholm – Ågesta

H40-laget

Lagkapten: Gunnar Olsson, gunnar.olsson@lfv.se
Spelare: Gunnar Olsson, Daniel Jansson, Ola Hedlund, Dan Ekholm, Rickard Westerberg, Leif Vanghansen och Jonas Yngfalk.
Under bra att veta H40:
Serie H40 Div 2 Röd: Waxholm, Troxhammar och Mälarö.
Resultat:
I och med seriespelet i H40 omgång 3 den 14 aug på Mälarö GK är H40 serien avslutad för säsongen!
Resultat för H40 säsongen 2018:
Placering       Klubb           Poäng
1       Mälarö GK               10
2       Waxholm GK              5
3       Troxhammar GK   3

H50-laget

Lagkapten: Per Kviman, per@versitymusic.se, 073 389 36 64
Spelare: Per Kviman, Hugo Fältskog, Lars Hellgren, Thomas Folcker och Tor Hofsjö.
Under bra att veta H50:
Serie H50 Div 3 Blå: Waxholm, Troxhammar, Mälarö och Salem.
Resultat:
21 maj Troxhammar- Waxholm  3-1
Waxholm – Mälarö          1,5-2,5
Waxholm – Salem           2,5-1,5
11 juni Troxhammar – Waxholm  0-4
Waxholm – Mälarö          1-3
Waxholm – Salem           2,5-1,5
13 aug Troxhammar – Waxholm
Waxholm – Mälarö
Waxholm – Salem
27 aug Troxhammar – Waxholm
Waxholm – Mälarö
Waxholm – Salem

H60-laget

Lagkapten: Stefan Öström, stefan.ostrom08@gmail.com, 0703159820.
Spelare: Stefan Öström, Nicholas Belaieff, Bengt Eriksson, Per Borg, Mathias Uhlen och Johan Westermark
D60 Div 1 Röd: Österåker 1, Åkersberga, Arninge 1 och Waxholm.

Resultat:
15 maj Österåker-Waxholm 1-3, Waxholm-Åkersberga 4-0 och Arninge-Waxholm 1-3
22 maj Åkersberga-Waxholm 1-3, Waxholm-Österåker 1-3 och Arninge-Waxholm 2.5-1,5
19 juni Arninge-Waxholm 1-3, Waxholm-Åkersberga 3-1 och Waxholm-Österåker 2,5-1,5
21 augusti Waxholm-Österåker 3-1, Waxholm-Åkersberga 3-1 och Waxholm-Arninge 3-1
Slutresultat: 1:a i sin Div 1 serie. Till slutspel där Drottningholm vann i semifinalen över Waxholm efter särspel (2-2 ord).

H70-laget

Lagkapten: Pelle Svensson, pelle.svo@telia.com, 0707656166
Spelare: Pelle Svensson, Peo Lindholm, Tom Weibull, Sven-Olof Kviman, Jan Olsson, Göran Gustavsson och Torsten Löfberg.
D70 Div 3 Blå: Kungsängen, AIK, Waxholm, Österåker 3.

Resultat:
15 maj Kungsängen-Waxholm 0-4, Waxholm-Österåker 3 3-1 och AIK-Waxholm 1,5-2,5
22 maj Kungsängen-Waxholm 2-2, AIK-Waxholm 1,5-2,5 och Waxholm-Österåker 3 1,5-2,5
19 juni Waxholm-AIK 3-1, Waxholm-Österåker 3,5-0,5 och Waxholm-Kungsängen 4-0
21 augusti Österåker 3-Waxholm 3-1, AIK-Waxholm 3-1 och Waxholm-Kungsängen 4-0
Slutresultat: 1:a i sin serie. Uppgradering till Div 2!